KES ON FOTOGRAAF

Kes on fotograaf täna?

Fotograafi olemus on viimase 5 aasta jooksul oluliselt muutnud. Olid ajad, kui fotograaf oli elukutse, inimene, kes oli selleks tööks palju harjutanud ja õppinud, kohati isegi koolis valdkonda õppinud. Täna vaatame üritust jäädvustama tulnud piltnikku, kui huvitavat isendit. Tihti on ta kas ürituse korraldaja ise, mõni lähedane inimene või harrastaja, kes soovib väga praktiseerida. Selles pole midagi halba, arvestades, et fototehnika on viimase 5 aastaga hiigelhüppe teinud. Hea kaamera teeb hea pildi ka õigel hetkel nuppu vajutades. Tähtis on hetk, emotsioon, situatsioon ja sündmus, millest pilte oodatakse. Kuna telefonid teevad juba suurepärasid pilte, siis võib samal sündmusel telefoniga tehtud klõps õiges meediakanalis olla suurem klikimasin, kui hilisem kvaliteetne foto koos uudislooga. Keegi ei mõista kohut pildi kvaliteedi üle, vaid hinnatakse pildi meediavoogu jõudmise kiirust. Siiski leidub mitmeid olulisi jäädvustamist väärivaid väljundeid, mis vajavad natuke suuremat ajakulu, kui telefoniga tehtud pilt. Olgu see siis objekt, persoon või inimeste grupp, mis vajab jäädvustamist ja ajalukku talletamist.

Kuhu siis foto kaob?

Olen palju mõtisklenud foto olemusest ja vajadusest. Kui viibin mõnel lõpuaktusel või tänuüritusel, siis näen pooltel inimestel käes seadmeid, mis neid hetki jäädvustavad. Meeletu kogum jäädvustatud hetki? Mis neist kaadritest saab? Kuna olen protsessi edasised käigud kõik omal nahal läbi teinud, siis võin oletada, mis neist saab. Fotokast voi kaamerast tõmbame failid arvutisse, enamus video formaadid on nii suure resolutsiooniga, et päevi näinud laptopi player ei suuda neid isegi taasesitada. Me tahame parimat, parimat pilti ja parimat videot. Kahjuks tehtud klõps või salvestatud lõik on ainult pool tööd. Kui olete Google läbi lugenud, siis leiate tuhandeid näpunäiteid, kuidas edasi toimida. Teil on päevatöö, pere ja hobid… kas jätkub aega selle kõrvalt veel fotomontaažiga tegeleda? Oletame, et leiate aja. Saate kokku materjali, mis väärib koosistumise ajal seinale taasesitamist. Kõik on rõõmsad, emotsioon on jäädvustatud ja osalistele edasi antud, mis edasi? Nüüd tuleks see materjal kuhugi talletada? Esimene mõte on sageli DVD või blue ray, super plaan, kiire kõrvetamine ja riiulisse. Kaua see plaat seal seisab, viis aastat, kümme aastat? Võtate plaadi ja tahate hetki uuesti meenutada, kuid selgub, et plaadil on pooled failid loetamatud. Tavaline on ka variant, et jätate materjali oma laptopi kausta nimega “uus”. Tarkvara vajab vahetamist ja kaust ununeb, siis kui see lõpuks meenub, on teil uus laptop ja kaust „uus“ on ajaloo hõngu kadunud. Saadate pildid pilve? Super valik, parim jäädvustamise viis täna, milles siis mure? Pilv saab hetkega pilte täis – kas ostate kuumakse eest ruumi juurde? Osad meist kindlasti ostavad, enamus ei pea seda vajalikuks.

Mis ma selle jutu kokkuvõtteks tahan öelda?

Minu hinnangul on aga ainus kindel pilt pilt paberil. Tundub eilne päev? See on isegi üleeilne päev 🙂
Mida teevad fotograafid? Tabavad hetke, kes õigel hetkel, kes veidi hiljem. Pühendavad ühe oma õhtu, selleks et pildid oleks vaatamisel säravamad ja kontrastsemad. Fotograaf laseb trükkida pildid paberile ja säilitab teie failid kokku lepitud ajaks. Teie hooleks jääb elada selles hetkes ja nautida sündmust reaalsuses. Olla seal, kus teie tähelepanu ja kohalolekut vajatakse.
Kohtumisteni!